Łuszczyca

Łuszczyca jest przewlekłą dermatozą charakteryzującą się występowaniem  stanu  zapalnego skóry oraz nadmierną poliferacją keratynocytów.

Schorzenie dotyczy według najnowszych żródeł 2-4% populacji. Wyniki dowodzą że łuszczyca jest schorzeniem o podłożu zapalnym, w którego przebiegu aktywowane limfocyty T zapoczątkowują i podtrzymują stan zapalny. Zrozumienie zaburzeń immunologicznych wywołujących łuszczycę przyczyniło się do rozwoju swoistych terapii celowanych. 

Wyróżnia się wiele odmian łuszczycy (kropelkowata, dłoni, stóp, krostkowa, odwrócona, erytrodermiczna ) pod względem obrazu klinicznego . Najczęściej spotykaną odmianą jest łuszczyca plackowata charakteryzująca się mocno skupionymi  rumieniowymi ogniskami pokrytymi  srebrzystobiałą łuską .

Najczęściej łuszczyca plackowata występuje w okolicach łokci, kolan, na owłosionej skórze głowy, okolicy krzyżowej. Zmiany jednak  mogą wystąpić w dowolnej lokalizacji anatomiczej i są rozmieszczone przeważnie symetrycznie.

Wykorzystanie energii świetlnej było jednym z najwcześniejszych opcji terapeutycznych w leczeniu tego schorzenia. Już od czasów starożytnych wiedzano, że światło słoneczne wpływa korzystnie na łuszczycę i na jej poprawę.

Do chwili obecnej stosowano wiele sysemów naświetleń takich jak: promieniowanie UV o długości światła w zakresie 295-365nm. Fotochemioterapię polegającą na wykorzystaniu psoralenów i promieniowania UVA w zakresie 320-400nm(PUVA) oraz pasma ultrafioletu B(BB-UVB) 290-320nm, które wprowadzono w latach 70 XX wieku. Wprowadzono również wąskie pasmo UVB(NB-UVB) charakteryzujące się szczytową emisją w zakresach fal świetlnych 311 nm i 313nm.

Niestety żadne z podanych nie nie jest odpowiednio skuteczne, lub nie jest dostatecznie bezpieczne jak w przypadku stosowania UVB, które w dłuższym okresie czasu może wywoływać nowotwór skóry.

Lampa Plamowa FSL - jest pierwszym systemem świetlnym o pełnym spekrum światła, które naświetla w sposób całościowy bez narażania pacjęta. Lampa nie działa pojedynczą falą jak to było do chwili obecnej ale synergicznie trzema falami świetlnymi w jednym czasie, co powoduje większą skuteczność oraz szybkość w walce ze skutkami łuszczycy.

 

Zdjęcie przed i po 

ilość naświetleń 8-20 w serii